+48 796 141 440  biuro@wsparciespoleczne.pl
    • Polski
    • English
  • [wpa_toolbar]

    Co4Tran – 5-ty Learning Activity, Łódź/Warszawa – Polska (23/10/2023 – 27/10/2023)

    Co4Tran – 5-ty Learning Activity, Łódź/Warszawa – Polska (23/10/2023 – 27/10/2023)

     

    Piąte spotkania edukacyjne w Polsce odbyły się w Łodzi w dniach 24.10.2023 – 25.10.2023 oraz w Warszawie w dniu 26.10.2023, organizatorem było Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja -Ty-My”, które promuje ekonomię społeczną i tworzy przedsiębiorstwa społeczne  na terenie województwa łódzkiego.

    W wizycie uczestniczyli przedstawiciele lidera projektu, Krajowej Konfederacji Specjalnych Centrów Zatrudnienia CONACEE (Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele organizacji partnerskich z Hiszpanii – Universidad Complutense de Madrid, Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen i Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francja – Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgia – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (Eweta).

    Przedstawiciele partnerów przybyli 23 października, a główna część wizyty rozpoczęła się w dniu 24 października spotkaniem teoretycznym – prezentacją sytuacji formalnej, podstaw prawnych, danych statystycznych z kraju i regionu. Po wprowadzeniu wysłuchaliśmy przedstawicieli dwóch firm społecznych: Kłos sp.z o.o. oraz Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych. Kłos sp.z o.o działa na zasadach przedsiębiorstwa włączającego, zatrudnia, szkoli i tworzy miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Jest częścią grupy należącej do Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.

    Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych działa w obszarze szkoleń i wzmacniania kompetencji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Nasz lunch przygotowała kolejna społeczna firma: Zakład Aktywności Zawodowej ZAZ „Zdrowa kuchnia”. ZAZ „Zdrowa kuchnia” podzielił się swoim doświadczeniem na temat najlepszych praktyk i procesów prowadzonych w celu pomyślnego przejścia lub bezpośredniego dostępu osób niepełnosprawnych do stałego zatrudnienia. Zakład Aktywności Zawodowej „ZDROWA KUCHNIA” jest częścią grupy należącej do Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.

    Pierwszy dzień wizyty skończył się w restauracji „Marco Bistro” prowadzonej przez Fundację „Urban Forms”. Fundacja Urban Forms powstała w 2008 roku w Łodzi i prowadzi działalność polegającą na upowszechnianiu kultury i sztuki miejskiej oraz promowaniu jej w różnych środowiskach w Polsce i za granicą. Dzięki Fundacji Łódź zaczęła być postrzegana jako ważne miasto murali i sztuki ulicznej na świecie. Obecnie Fundacja prowadzi włoskie bistro „Marco Bistro”, które jest także miejscem prezentacji street artu.

    Środa 25 października 2023 rozpoczęła się od inspirującego spotkania w Pabianicach. Fundacja Rampa działa od 2011 roku. Początkowo nosiła nazwę Centrum Młodzieży, następnie jako Fundacja Młodzi dla Młodych, a od 2018 roku jako Fundacja Rampa. Działania fundacji opierają się przede wszystkim na pracy z ludźmi, którzy są zagrożeni wykolejeniem i wykluczeniem społecznym. Są to też osoby bezdomne, osoby uzależnione, rodziny borykające się z problemem alkoholu, przemocy czy narkotyków na skutek problemów pokoleniowych. Rampa to także miejsce, w którym znajduje się klub sportowy z siłownią. Następne spotkanie odbyło  się w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Tuszynie. Firma powstała w 2017 roku, zatrudnia 23 pracowników z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną. Pracują w usługach gastronomicznych, jako restauracja, catering, dania na wynos. Działalność ta jest oddziałem większego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łowiczu, który powstał w 2016 roku (łącznie firma zatrudnia 45 osób niepełnosprawnych w dwóch lokalizacjach). Obie placówki są prowadzone przez Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”.

    Pub Spółdzielczy był ostatnim przedsiębiorstwem społecznym, które odwiedziliśmy w Łodzi. Puby Spółdzielcze działają już w pięciu miastach w Polsce: Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie i Rybniku. Cztery ostatnie powstały w ramach pierwszej w Polsce franczyzy społecznej.

    W czwartek 26 października 2023 odwiedziliśmy Departament Ekonomii Społecznej będący częścią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Departament odpowiedzialny jest za wdrażanie przepisów prawa państwowego dotyczących ekonomii społecznej, certyfikację Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, monitorowanie obszaru ekonomii społecznej, monitorowanie różnorodnych dotacji dla spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych. Przedstawiciele Departamentu opowiedzieli o doświadczeniach związanych z wdrażaniem nowego prawa państwowego dotyczącego ekonomii społecznej i rynku pracy osób niepełnosprawnych.

    Z Departamentu Ekonomii Społecznej wszyscy partnerzy przenieśli się do Cafe „Pożyteczna” prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną „Też chcemy być pożyteczni”. Fundacja powstała w 2011 roku. Założycielami są trzy rodziny, których dzieci są niepełnosprawne intelektualnie. „Sztandarowym” projektem Fundacji jest Spółdzielnia Socjalna „PoŻYteczni”. Ich celem jest tworzenie miejsc pracy dla beneficjentów Fundacji, którzy ze względu na swoje dysfunkcje mają niewielkie szanse na zatrudnienie i najczęściej są skazani na bezrobocie.

    Spółdzielnia socjalna „Pożyteczni” została oficjalnie zarejestrowana w grudniu 2013 roku przy wsparciu finansowym certyfikowanej Fundacji Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej FISE w Warszawie. Obecnie spółdzielnia prowadzi kawiarnię zatrudniającą 16 niepełnosprawnych pracowników.

    Na koniec dnia odwiedzimy Muzeum Powstania Warszawskiego – Muzeum Powstania Warszawskiego 1944, najbardziej dramatycznego powstania w Warszawie podczas II wojny światowej.

     

     

    Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU

    Program: Projekt Erasmus+

    Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-000028035

    Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego

    Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego

    Fundusze europejskie: 123 238 EUR

    Czas trwania: luty 2022 – luty 2024

    Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)