+48 796 141 440  biuro@wsparciespoleczne.pl
    • Polski
    • English
  • [wpa_toolbar]

    Przegląd Sztuki Osób Niepełnosprawnych 2022

    Przegląd Sztuki Osób Niepełnosprawnych 2022

    Działanie finansowane jest z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach projektu Przegląd Sztuki Osób Niepełnosprawnych 2022

    CEL REALIZACJI PROJEKTU

    Celem realizowanego projektu jest wzbogacanie oferty kulturalnej województwa łódzkiego oraz pielęgnowanie i rozwój polskiej tradycji kulturowej w województwie łódzkim poprzez zorganizowanie przeglądu sztuki osób niepełnosprawnych. Celem przeglądu jest przybliżenie dokonań artystyczno-kulturalnych twórców niepełnosprawnych przy jednoczesnym budowaniu wzajemnej tolerancji poprzez przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami, u których występują ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu spowodowane obniżeniem sprawności fizycznej lub psychicznej, albo nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu organizmu, oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne. Organizowany przegląd jest również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o korzyściach płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Jednym z celów planowanego wydarzenia jest promowanie praw osób niepełnosprawnych i działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. W 2012 r. Polska ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Jej przesłanie pełne, aktywne uczestnictwo osób niepełnosprawnych we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności, na równi z innymi osobami jest konsekwentnie przypominane we wszelkich działaniach Wnioskującego.

    Organizowany przegląd odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach: muzycznej i plastycznej. Warstwę muzyczną stanowić będzie koncert artystów z niepełnosprawnościami, natomiast w sferze sztuk plastycznych, swoje prace (obrazy, rzeźby) zaprezentują artyści niepełnosprawni.

    ARTYŚCI:

    Program wydarzenia obejmuje występy muzyczne artystów z niepełnosprawnością oraz osób wspierających ich środowisko. Towarzysząco do koncertu odbędzie się wystawa twórców z niepełnosprawnością: będzie to malarstwo oraz rękodzieło podopiecznych ze Środowiskowego  Domu Samopomocy im. 100 lecia odzyskania Niepodległości w Brzezinach, Galerii i artystów zrzeszonych przy Łódzkim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Warsztatu Terapii Zajęciowej „Ja-Ty-My” oraz artystów z niepełnosprawnościami rozwijającymi się poza ośrodkami wsparcia.

    W czasie koncertu wystąpią:

    Monika Kuszyńska – urodzona w Łodzi Polska piosenkarka i autorka tekstów

    W latach 2000–2010 była wokalistką zespołu Varius Manx,  z którym wydała trzy albumy studyjne: Eta (2001), Eno (2002), Emi (2003) i zdobyła pierwszą nagrodę za utwór „Moje Eldorado” na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Od 2009 artystka solowa, wydała album studyjny pt. Ocalona (2012). W 2015 reprezentowała Polskę  w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Laureatka Superjedynki. Była uczestniczką bądź bohaterką programów i reportaży telewizyjnych. Prowadzi działalność charytatywną, głównie na rzecz osób z niepełnosprawnościami, za co została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta.

    Ewelina Sikorska (ur. 1987) – pisze wiersze od 6 lat. Swoim pierwszym utworem pod tytułem „Radość czym jest” zdobyła pierwsze miejsce w konkursie literackim fundacji „Wiatrak”. W 2019 r. wydała tomik poezji „Emocje w nutach ukryte”. Próbuje swoich sił także w innych formach literackich
    m.in. balladach. Jej ostatnim osiągnięciem  było  zdobycie wyróżnienia  honorowego  w 29. Konkursie Literackim organizowanym przez  Fundację  Sztuki, które zostaną opublikowane w kwartalniku „Słowem i Kształtem”. Od 2021 r. uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski w Brzezinach, w którym rozwija swoją pasję do sztuki.

    Paulina Zaborowska – podzieli się z zaproszonymi gośćmi oraz uczestnikami wydarzenia swoją historią i spostrzeżeniami na temat życia osoby z niepełnosprawnością.

    Michał Michalak oraz Lesław Białecki –  wykonają dla Państwa utwory: Serce w Plecaku, Skrzypek na dachu, My way, Byłaś dla  mnie wszystkim, Kawałek do Tańca.

    Lesław Białecki jest absolwentem Akademii Muzycznej (1987 – 1992) w Łodzi, którą ukończył z  wyróżnieniem i rocznym wyprzedzeniem. Jest obdarzony wyjątkowym i rzadkim głosem określanym w muzyce jako (Basso cantante – bas śpiewny) o przepięknym  brzmieniu i barwie. W latach 1990-1994 był Solistą Teatru Muzycznego w Łodzi. W tym okresie nawiązał współpracę ze słynnym Wiedeńskim Teatrze „Theatre an der Wien”, gdzie wystąpił w musicalach: „Gala Night” oraz „Musical Classics”A.L. Webera. Śpiewał u boku takich znakomitości jak: Georgina Chakos.(USA), Darryl Robinson (USA),Lilo Raab (Austria) , Anne Schumann (Niemcy), Timothy Breese (USA) Kapa Kitchen (Nowa Zelandia) oraz broadwayewskiej gwiazdy Lorraine Goodman – (USA).
    Od 2016 r. współpracuje z wybitnym Polskim Tenorem -Dariuszem Stachurą, z którym realizuje jego projekty operowe.m.in. ,,Śpiewnik Polski w Strasznym Dworze” czy ,,W Kontuszu i z Humorem”.  Od 2020 r. podjął współpracę z Grupą teatralną ,,Nota Bene” wcielając się w rolę Hrabiego Teodora w spektaklu ,,Hotelik Demode” wystawioną w kooperacji z Teatrem Muzycznym w Łodzi. W roku 2022 zastał zaproszony do projektu autorstwa Krzesimira Dębskiego ,,Kadisz1942″z którym wykonał premierowy koncert w Filharmonii Narodowej w Warszawie  16.11.2022 r.

    Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych – Podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych wykonają dla Państwa trzy utwory: Polka ram ciam ciam, Głęboka studzienka, Karczmareczka.

     

    Jacek Malanowski – wystąpi z utworem Serce na dłoni, artysta od lat współpracuje z zespołem  Trubadurzy, śpiewa także repertuar klasyczny ze znaną śpiewaczką operową Anną Cymerman.

    Anna Cymmerman  – Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Delfiny Ambroziak. Dyplom z wyróżnieniem zdobyła w czerwcu 2000 roku. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutowała jako solistka Teatru Wielkiego w Łodzi partią Blanche w polskiej prapremierze „Dialogów karmelitanek” Francisa Poulenca w reżyserii Krzysztofa Kelma. Kreacja ta została doceniona zarówno przez krytykę i widzów, co zaowocowało nagrodą im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy w Polsce. W tej edycji konkursu nagrodzeni zostali także Ewa Podleś i Andrzej Drabowicz. Anna Cymmerman występowała w produkcjach operowych w Austrii, Danii, Holandii i Niemczech. Zaśpiewała w „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego w International Music Theatre Chicago. Wraz z synem Janem Cymmmermanem wykona dla Państwa dwa utwory:  Przetańczyć z Tobą całą noc oraz Merry Christmas.

    Marcin Snokowski- akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi(dyplom z wyróżnieniem). Sprawdza się w każdej sytuacji. Potrafi zagrać zarówno jako solista z orkiestrą symfoniczną filharmonii, jak również jako kameralista występując w różnych składach z różnorodnym repertuarem. Pracował dla Royal Caribbean Cruise Lines i Holiday Inn w Stanach Zjednoczonych i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nagrywał muzykę do filmów „Edi” i „Mistrz” w reż. P.Trzaskalskiego oraz do serialu „Trzeci oficer”. W czasach studenckich współpracował z kabaretem „Kapota” oraz teatrami Powszechnym i Nowym w Łodzi. Był wykładowcą w Polskim Instytucie Muzycznym. Zdarzało się, że grał na weselach i przy ognisku. Jest laureatem II nagrody w kategorii „Solisti concertisti” Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego „Citta di Castelfidardo” we Włoszech.Można o nim powiedzieć, że „z niejednego pieca chleb jadł”. Wysokiej klasy umiejętności, radość z muzykowania oraz szeroki wachlarz doświadczeń muzycznych Marcina Snokowskiego gwarantują niezapomniane wrażenia artystyczne podczas koncertów.

    Wystąpią również: Tadeusz Urbański, Borys Chmielewski, Kamil Czeszel.

     

    Galeria: