+48 796 141 440  biuro@wsparciespoleczne.pl
  • Polski
  • English
 • [wpa_toolbar]

  Wieczorek z kulturą – w teatrze i filharmonii

  Wieczorek z kulturą – w teatrze i filharmonii

   

  „Wieczorek z kulturą – w teatrze i filharmonii” to projekt służący upowszechnianiu kultury w nawiązaniu do historii województwa i pamięci historycznej. Projekt zakłada organizację 8 bezpłatnych wyjazdów do łódzkich teatrów i filharmonii dla mieszkańców powiatu zgierskiego.

   

   


   

  Ponad 50 osobowa grupa mieszkańców powiatu zgierskiego 2 czerwca br. uczestniczyła w koncercie symfonicznym, w programie którego  znalazł się Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 [24’] Wolfganga Amadeusa Mozarta.

  Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w spotkaniu przed koncertowym, podczas którego o muzyce opowiadał Marcin Majchrowski.


   

  Ponad pięćdziesięcioosobowa grupa mieszkańców powiatu zgierskiego wzięła udział w premierze opery „Faust”, która miała miejsce 18 czerwca 2023 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi.
  Inspirowana dramatem Johanna Wolfganga Goethego opera Charlesa Gounda „Faust” była ostatnią premierą Teatru Wielkiego w Łodzi w tym sezonie. Faust to pełna magii i metafizyki baśń dla dorosłych. Dylemat egzystencjalny głównego bohatera przedstawiony jest na tle opowieści o społeczeństwie czasów wojny, które pomimo okoliczności wciąż chce się bawić, kochać i szuka oparcia oraz etycznego kompasu w prostych wykładniach ludowej moralności i religijnych dogmatach.
  Udział w wydarzeniu stanowił niezwykłe przeżycie artystyczne nie tylko dla miłośników opery.


  23 czerwca 2023 r.  kolejna grupa 50 mieszkańców powiatu zgierskiego uczestniczyła w koncercie symfonicznym na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Łódzkiej 2022/2023. Wyjazd zorganizowany został w ramach budżetu obywatelskiego w Województwa Łódzkiego (projekt „Wieczorek z kulturą – w teatrze i filharmonii”).

  W wydarzeniu  wzięły udział oba zespoły Filharmonii Łódzkiej: Orkiestra Symfoniczna i Chór, przygotowany przez Artura Kozę. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Lampert, artysta klasyczny, jazzowy i rozrywkowy. Występ uświetniły znakomite instrumentalistki: skrzypaczka Rosanne Philippens i wiolonczelistka Camille Thomas, które wykonały Koncert podwójny a-moll Johannesa Brahmsa.


  ZA NAMI INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2023/2024 !!!
  Dzięki dofinansowaniu grypa 50 seniorów z powiatu zgierskiego 15 września 2023 r. uczestniczyła w koncercie inaugurującym kolejny sezon artystyczny łódzkich filharmoników.

  Repertuar poświęcony był 85. urodzinom ZYGMUNTA KRAUZEGO oraz 50. rocznicy śmierci PAWŁA KLECKIEGO.
  Kompozytor i pianista Krzysztof Krauze powraca do Łodzi, by z okazji 85. urodzin zagrać swój II Koncert fortepianowy – dzieło z 1996 roku, dedykowane pamięci wybitnego japońskiego kompozytora Toru Takemitsu. Muzyka każdej z czterech części utworu zainspirowana została jednym ze świętych miejsc: greckimi Delfami – miejscem kultu Apollina, Teotihuacan w Meksyku – świętym miejscem Azteków, Kyongju – miejscem narodzenia buddyzmu koreańskiego i Jerozolimą. „Wszystkie te mistyczne miejsca, które odwiedziłem, pozostawiły w mojej pamięci głębokie przeżycia związane z atmosferą, pejzażem, historią – pisał Krauze”.

  Ważnym punktem programu inauguracji nowego sezonu było również wykonanie Sinfonietty op. 7 Pawła Kleckiego, łodzianina, początkowo muzyka Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, który w latach 30. XX wieku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej pod okiem Wilhelma Furtwänglera.