Projekty międzynarodowe
- Co4Tran
- Erasmus+ (JOMB)
- Erasmus+ (JCPWD)
CO4TRAN
Cel projektu
Projekt Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU,
ma na celu opracowanie z praktycznego i konstruktywnego punktu widzenia zestawienia dobrych praktyk oraz analizy barier w tranzycji osób z niepełnosprawnościami na wolny rynek pracy. Projekt ma prowadzić do zaprojektowania odpowiedniego i integracyjnego szkolenia dla zespołów multidyscyplinarnych, które towarzyszą osobom z niepełnosprawnością w codziennej pracy. Powyższe działania mają ułatwić osobie z niepełnosprawnością przejście z firmy integracyjnej na zwykły rynek pracy, tranzycja ma być wspierana dzięki nowej roli – osoby zarządzającej przejściem.
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-000028035
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Partnerzy:
Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen (BAG-IF)
Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte (FAF)
Union Nationale des Enterprises Adaptees (UNEA)
Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (EWETA)
Stowarzyszenie Wsparcie Spoleczne (JaTyMy)
Uniwersytet Complutense w Madrycie (UCM)
W projekcie współpracują również:
Geschützte Werkstätten Integrative Betriebe Salzburg GmbH (GWS)
Krajowe Stowarzyszenie Ośrodków Szkoleniowych z Certyfikatem Profesjonalizmu (ANCCP)
Studia wyższe SL (ISES)
Purpose of the project:
The Co4Tran project – TRAINING FOR THE TRANSITION FROM EMPLOYED EMPLOYMENT TO FREE MARKET EMPLOYMENT, aims to make, as part of practical activities, an integration point for a group of disabled employees, to facilitate their transition from an integration company to the ordinary market work, thanks to the „transit management” work function.
Programme: Projekt Erasmus+ 2021-2017
Agreement number: 2021-1-ES01-KA220-VET-000028035
ERASMUS+ PROGRAMME FOR COOPERATION AMONG ORGANIZATIONS AND INSTITUTIONS IN THE FIELD OF EDUCATION, TRAINING AND YOUTH
Type of activity: Associations for cooperation in the field of vocational training
European funds: 123 238 EUR
Duration: February 2022 – February 2024 (24 months)
Co4Tran – Trzecie spotkanie międzynarodowe (Madryt, Hiszpania)
W dniach 25 stycznia 2024 r. w Madrycie w Hiszpanii odbyło się ostatnie ponadnarodowe spotkanie z cyklu wielu działań realizowanych w ramach projektu Co4Tran – Szkolenie na rzecz przejścia z zatrudnienia w przedsiębiorstwach społecznych do zatrudnienia na wolnym rynku. Projekt ten jest prowadzony przez Krajową Konfederację Specjalnych Centrów Zatrudnienia CONACEE (CONACEE. Confederación Nacional Centros Especiales Empleo)
z Hiszpanii.
W ostatnim ponadnarodowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lidera projektu Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia CONACEE (CONACEE. Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele partnerskich organizacji z Hiszpanii – Universidad Complutense de Madrid (Uniwersytet Complutense w Madrycie) , Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen and Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francji- Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgii – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (EWETA), Polski – Stowarzyszenie Wsparcie Ekonomii Społecznej „Ja-ty-My”.
Ostatnie spotkanie ponadnarodowe było bardzo efektywne we wszystkich szczegółach projektu. Podczas spotkania omówiono: kwestie administracyjne i finansowe (CONACEE), rozliczenia końcowe, uzupełnienia wymagane do rozliczenia. Na zakończenie spotkania odbyła się ożywiona dyskusja na temat szczegółów projektu i jego zakończenia.
Spotkanie to było skutecznym zakończeniem projektu i wymianą doświadczeń w zakresie włączania społecznego osób niepełnosprawnych oraz poznaniem dobrych praktyk w całej Europie.
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Spotkanie partnerskie. Co4tran 10/01/2024
10.01.2024 odbyło się kolejne już spotkanie robocze w ramach realizacji projektu Co4tran, celem spotkania online było przedstawienie szczegółów i planów dotyczących złożenia dokumentacji projektowej oraz uzupełnień wymaganej dokumentacji oraz informacji o projekcie, w kontekście zbliżającego się końca projektu. Na spotkaniu zostały omówione zasady rozliczania końcowego projektu, budżet i wymogi dokumentacji projektowej do rozliczenia.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lidera projektu Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia CONACEE (CONACEE. Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele partnerskich organizacji z Hiszpanii – Universidad Complutense de Madrid (Uniwersytet Complutense w Madrycie) , Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen and Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francji- Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgii – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (EWETA), Polski – Stowarzyszenie Wsparcie Ekonomii Społecznej „Ja-ty-My”.
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Co4Tran – 5-ty Learning Activity, Łódź/Warszawa – Polska (23/10/2023 – 27/10/2023)
Piąte spotkania edukacyjne w Polsce odbyły się w Łodzi w dniach 24.10.2023 – 25.10.2023 oraz w Warszawie w dniu 26.10.2023, organizatorem było Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja -Ty-My”, które promuje ekonomię społeczną i tworzy przedsiębiorstwa społeczne na terenie województwa łódzkiego.
W wizycie uczestniczyli przedstawiciele lidera projektu, Krajowej Konfederacji Specjalnych Centrów Zatrudnienia CONACEE (Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele organizacji partnerskich z Hiszpanii – Universidad Complutense de Madrid, Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen i Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francja – Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgia – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (Eweta).
Przedstawiciele partnerów przybyli 23 października, a główna część wizyty rozpoczęła się w dniu 24 października spotkaniem teoretycznym – prezentacją sytuacji formalnej, podstaw prawnych, danych statystycznych z kraju i regionu. Po wprowadzeniu wysłuchaliśmy przedstawicieli dwóch firm społecznych: Kłos sp.z o.o. oraz Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych. Kłos sp.z o.o działa na zasadach przedsiębiorstwa włączającego, zatrudnia, szkoli i tworzy miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Jest częścią grupy należącej do Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Fundacja Inkubator Innowacji Społecznych działa w obszarze szkoleń i wzmacniania kompetencji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Nasz lunch przygotowała kolejna społeczna firma: Zakład Aktywności Zawodowej ZAZ „Zdrowa kuchnia”. ZAZ „Zdrowa kuchnia” podzielił się swoim doświadczeniem na temat najlepszych praktyk i procesów prowadzonych w celu pomyślnego przejścia lub bezpośredniego dostępu osób niepełnosprawnych do stałego zatrudnienia. Zakład Aktywności Zawodowej „ZDROWA KUCHNIA” jest częścią grupy należącej do Towarzystwa Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Pierwszy dzień wizyty skończył się w restauracji „Marco Bistro” prowadzonej przez Fundację „Urban Forms”. Fundacja Urban Forms powstała w 2008 roku w Łodzi i prowadzi działalność polegającą na upowszechnianiu kultury i sztuki miejskiej oraz promowaniu jej w różnych środowiskach w Polsce i za granicą. Dzięki Fundacji Łódź zaczęła być postrzegana jako ważne miasto murali i sztuki ulicznej na świecie. Obecnie Fundacja prowadzi włoskie bistro „Marco Bistro”, które jest także miejscem prezentacji street artu.
Środa 25 października 2023 rozpoczęła się od inspirującego spotkania w Pabianicach. Fundacja Rampa działa od 2011 roku. Początkowo nosiła nazwę Centrum Młodzieży, następnie jako Fundacja Młodzi dla Młodych, a od 2018 roku jako Fundacja Rampa. Działania fundacji opierają się przede wszystkim na pracy z ludźmi, którzy są zagrożeni wykolejeniem i wykluczeniem społecznym. Są to też osoby bezdomne, osoby uzależnione, rodziny borykające się z problemem alkoholu, przemocy czy narkotyków na skutek problemów pokoleniowych. Rampa to także miejsce, w którym znajduje się klub sportowy z siłownią. Następne spotkanie odbyło się w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Tuszynie. Firma powstała w 2017 roku, zatrudnia 23 pracowników z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną. Pracują w usługach gastronomicznych, jako restauracja, catering, dania na wynos. Działalność ta jest oddziałem większego Zakładu Aktywności Zawodowej w Łowiczu, który powstał w 2016 roku (łącznie firma zatrudnia 45 osób niepełnosprawnych w dwóch lokalizacjach). Obie placówki są prowadzone przez Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”.
Pub Spółdzielczy był ostatnim przedsiębiorstwem społecznym, które odwiedziliśmy w Łodzi. Puby Spółdzielcze działają już w pięciu miastach w Polsce: Gdańsku, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie i Rybniku. Cztery ostatnie powstały w ramach pierwszej w Polsce franczyzy społecznej.
W czwartek 26 października 2023 odwiedziliśmy Departament Ekonomii Społecznej będący częścią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie. Departament odpowiedzialny jest za wdrażanie przepisów prawa państwowego dotyczących ekonomii społecznej, certyfikację Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, monitorowanie obszaru ekonomii społecznej, monitorowanie różnorodnych dotacji dla spółdzielni socjalnych i przedsiębiorstw społecznych. Przedstawiciele Departamentu opowiedzieli o doświadczeniach związanych z wdrażaniem nowego prawa państwowego dotyczącego ekonomii społecznej i rynku pracy osób niepełnosprawnych.
Z Departamentu Ekonomii Społecznej wszyscy partnerzy przenieśli się do Cafe „Pożyteczna” prowadzonej przez Spółdzielnię Socjalną „Też chcemy być pożyteczni”. Fundacja powstała w 2011 roku. Założycielami są trzy rodziny, których dzieci są niepełnosprawne intelektualnie. „Sztandarowym” projektem Fundacji jest Spółdzielnia Socjalna „PoŻYteczni”. Ich celem jest tworzenie miejsc pracy dla beneficjentów Fundacji, którzy ze względu na swoje dysfunkcje mają niewielkie szanse na zatrudnienie i najczęściej są skazani na bezrobocie.
Spółdzielnia socjalna „Pożyteczni” została oficjalnie zarejestrowana w grudniu 2013 roku przy wsparciu finansowym certyfikowanej Fundacji Centrum Wsparcia Ekonomii Społecznej FISE w Warszawie. Obecnie spółdzielnia prowadzi kawiarnię zatrudniającą 16 niepełnosprawnych pracowników.
Na koniec dnia odwiedzimy Muzeum Powstania Warszawskiego – Muzeum Powstania Warszawskiego 1944, najbardziej dramatycznego powstania w Warszawie podczas II wojny światowej.
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Spotkanie partnerskie online. Co4tran 11/09/2023
Kolejne spotkanie partnerskie realizowane w ramach projektu Co4tran zrealizowane było w formule online. Miało na celu przygotowanie, przedstawienie szczegółów i planów dotyczących zbliżającej się ostatniej wizyty studyjnej (Learning Activities) w Polsce, w dniach 24-27.10.2023. Ze szczególnym pozytywnym przyjęciem spotkała się planowana wizyta w polskim Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, z przedstawicielami Departamentu Ekonomii Społecznej.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lidera projektu Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia CONACEE (CONACEE. Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele partnerskich organizacji z Hiszpanii – Universidad Complutense de Madrid (Uniwersytet Complutense w Madrycie) , Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen and Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francji- Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgii – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (EWETA), Polski – Stowarzyszenie Wsparcie Ekonomii Społecznej „Ja-ty-My”.
Cel projektu: Projekt Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU, ma na celu uwzględnienie, z praktycznego i konstruktywnego punktu widzenia, w ramach dobrych praktyk pracy, zaprojektowania odpowiedniego i integracyjnego szkolenia dla zespołów multidyscyplinarnych, które towarzyszą osobom pracującym z osobami z niepełnosprawnością, aby ułatwić im przejście z firmy integracyjnej na zwykły rynek pracy, dzięki stanowisku pracy osoby „zarządzającej przejściem na otwarty rynek pracy”.
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Co4Tran – 4-ty Learning Activity, Berlin – Niemcy (3/07/2023 – 7/07/2023)
Czwarte zajęcia edukacyjne w Niemczech odbyły się w Berlinie w dniach 03-07.07.2023, organizatorem była firma BAG-if, która monitoruje i tworzy model niemieckich firm włączających.
To była przyjemność odwiedzić wszystkie przedsiębiorstwa, przywieziemy ogrom inspiracji i pięknych wspomnień Dziękujemy kadrom zarządzającym przedsiębiorstwami oraz pracownikom za podzielenie się swoimi opiniami i spostrzeżeniami.
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Transitional meeting Berlin – Projekt Co4tran
Drugie spotkanie koordynacyjne w ramach projektu CO4TRAN zostało tym razem zorganizowane w Berlinie w siedzibie partnerskiej organizacji Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte (FAF) w dniach 25-27 kwietnia 2023 roku. Tym razem partnerzy zaangażowani w realizację projektu analizowali w formie podsumowania specyfikę pracy przedsiębiorstw społecznych działających na terenie Hiszpanii poznanej podczas wizyty studyjnej w marcu tego roku.
Podczas spotkania został przedstawiony wstępny plan kolejnej wizyty studyjnej (Learning Activity), która się odbędzie w dniach 3-7 lipca 2023 w Berlinie (przebieg wizyty, plan zakwaterowania i dojazdu oraz monitorowania przebiegu wizyty). Partnerzy ponadto analizowali i dyskutowali nad przebiegiem projektu oraz wymieniali się różnorodnymi spostrzeżeniami wynikającymi z odmiennej narodowej perspektywy oraz odmiennych prawnych uregulowań funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych w krajach partnerskich.
W spotkaniu wzięli udział reprezentanci z organizacji partnerskich: National Confederation of Special Employment Centers CONACEE (Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) przedstawiciele – Universidad Complutense de Madrid (Complutense University of Madrid), organizacje z Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen and Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francja – Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgiia – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (Eweta) i Polska – Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne “Ja-Ty-My”.
Co4Tran – 3-ci Learning Activity, Madryt – Hiszpania (20/03/2023 – 25/03/2023)
Trzecia wizyta z cyklu działań edukacyjnych zaplanowanych w projekcie CO4TRAN odbyła się w dniach 20-24.03.2023 w Madrycie w Hiszpanii, organizatorem był Universidad Complutense de Madrid (Uniwersytet Complutense w Madrycie), który wprowadza model hiszpańskich przedsiębiorstw włączających. W wizycie uczestniczyli przedstawiciele lidera projektu, Krajowej Konfederacji Centrów Zatrudnienia Specjalnego CONACEE (Confederación Nacional Centros Especiales Empleo) oraz przedstawiciele – Universidad Complutense de Madrid (Uniwersytet Complutense w Madrycie), Niemiec – Bundesarbeitsgemeinschaft Inklusionsfirmen i Fachberatung fuer Arbeits- und Firmenprojekte, Francja – Union Nationale Des Entreprises Adaptees Unea, Belgia – Entente Wallonne des Enterprises de Travail Adapte (Eweta) i Polska – Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My.
Wizyty w przedsiębiorstwach włączających poprzedziła prezentacja podstawowych danych dotyczących zatrudnienia osób niepełnosprawnych na rynku hiszpańskim, narzędzi oraz uwarunkowań formalno-prawnych w tym kraju. Almudena Fernandez – Golfin z CONACEE (lider projektu) przedstawiła możliwości i przeszkody związane z narzędziami prawnymi stosowanymi w Hiszpanii.
Zespół projektowy odwiedził pierwszą imprezę „ZAUMA CEE” zorganizowaną we współpracy z „INNERIA CEE (Eurofirms)”. Zauma Inclusión y Diversidad to firma konsultingowa HR, kwalifikowana jako CEE od 2011 roku, z ponad 10-letnim doświadczeniem w pomaganiu firmom w przestrzeganiu hiszpańskiej ustawy o osobach niepełnosprawnych (LGD). Organizacja zatrudnia 20 osób z niepełnosprawnością, ze średnim i wyższym wykształceniem. Od samego początku celem Zauma jest podnoszenie świadomości na temat niepełnosprawności i zatrudnienia.
Tego samego dnia pojechaliśmy do LaVeguilla, która jest częścią grupy należącej do Fundacji Promiva. Oprócz CEE/IE prowadzą Szkołę Specjalną, zakład pracy chronionej. Kadrę CEE La Veguilla tworzą ponad 80osób, w tym 64 osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Główną działalnością prowadzoną w Europie Środkowo-Wschodniej jest uprawa roślin ozdobnych. Jako działalność uzupełniająca, w regionie CEE znajduje się laboratorium hodowli i badań roślin, które wspiera i uzupełnia działalność główną.
Ostatnim odwiedzonym przedsiębiorstwem włączającym było TRIANGLE SOLUTIONS RHHH w Muzeum Historii Madrytu. Triangle CEE powstał w 2005 roku z wybitnie społecznym celem: społeczną i zawodową integracją osób z niepełnosprawnością, zapewnieniem i promowaniem ich integracji na rynku pracy oraz zagwarantowaniem ich praw, autonomii osobistej i stabilności ekonomicznej. Specjalizuje się w outsourcingu usług dla firm, opracowuje projekty „szyte na miarę” w zależności od działalności, charakterystyki usługi i niezbędnych zasobów, zwracając szczególną uwagę na szkolenie swojej kadry, przygotowując ją do świadczenia usług w standardowych firmach, tym samym osiągnięcie całkowitego włączenia się w rynek pracy.
Podczas tej wizyty wszyscy uczestnicy mogli zobaczyć, jak usługi świadczone zwykłym firmom w otwartym środowisku pracy wpływają na pracowników niepełnosprawnych i ich chęć przejścia do zwykłej firmy.
Następnego dnia delegacje międzynarodowe odwiedziły SEPE (Hiszpańską Publiczną Narodową Agencję Promocji Zatrudnienia), która ustanawia i reguluje środki promujące zatrudnienie i utrzymanie zatrudnienia w Hiszpanii, będąc jednym z głównych kolektywów zajmujących się ochroną i promocją osób z niepełnosprawnością. Wydają krajowe regulacje dotyczące krajów CEE i ich pomocy. Poprzez swoje polityki i pomoce mogą skupiać się na osiągnięciu określonych celów, takich jak skupienie się na określonym rodzaju lub poważnej niepełnosprawności lub na kwestiach takich jak przejście. Instytucja ta jest częścią Ministerstwa Polityki Społecznej i Pracy w Hiszpanii.
Bardzo ciekawe rozwiązania znaleźliśmy podczas spotkania z Fundación Universia, promowanej przez Banco Santander. Fundacion Universia jest prywatną organizacją non-profit. Fundacion Universia to prywatna organizacja non-profit, która od ponad 10 lat koncentruje swoją pracę na poradnictwie edukacyjnym i zatrudnieniu, różnorodności i równości, cyfrowej transformacji uniwersytetów, przedsiębiorczości i mierzeniu wpływu ekosystemu uniwersyteckiego zgodnie z międzynarodowymi standardami (SDGs ). Wszyscy partnerzy obserwowali, jak prywatna międzynarodowa grupa bankowa radzi sobie z integracją zawodową osób niepełnosprawnych na każdym etapie swojej działalności: jako bezpośredni pracodawca żądając włączenia do dostawców i zatrudniając przedsiębiorstwa włączające, m.in. Samsic CEE. Fundacja mieści się w dużym kampusie strefy ekonomicznej Banku Santander w Boadilla del Monte pod Madrytem.
Kolejną firmą usługową jako przedsiębiorstwo włączające w Hiszpanii jest Samsic, jedna z wiodących firm zajmujących się sprzątaniem i obsługą obiektów w Hiszpanii. Podczas wizyt wszyscy partnerzy mieli niepowtarzalną okazję do rozmowy z kilkoma pracownikami z niepełnosprawnością umysłową na temat ich doświadczeń związanych z przejściem i pracą w firmie społecznej.
Ostatniego dnia wizyty odwiedziliśmy dwa ciekawe przedsiębiorstwa społeczne.
Celem Vivofácil CEE jest poprawa jakości życia pracowników i klientów. Obecnie prawie 90% specjalistów personelu ma stwierdzoną niepełnosprawność przekraczającą 33%. Dążą do ułatwienia pojednania, współodpowiedzialności i równości w dostępie do nich, troszcząc się o ludzi poprzez usługi osobiste, dzięki którym zaspokajamy ich potrzeby opiekuńcze, 365 dni w roku, 24 godziny na dobę, w dowolnym zakątku Hiszpanii, dla osób w każdym wieku (dzieci, młodzież, osoby starsze, osoby niesamodzielne). Robią to w 5 różnych językach oraz w dowolnym innym języku z tłumaczem symultanicznym, na 3 zmiany, od poniedziałku do niedzieli.
Kolejnym bardzo ciekawym przedsiębiorstwem włączającym, jednym z największych w Hiszpanii, było Grupo SIFU. To przedsiębiorstwo świadczy wszystkie usługi, które firma może zlecić na zewnątrz, aby mogła skoncentrować się na swojej podstawowej działalności. Zatrudniając ponad 8500 pracowników i będąc obecnymi w Hiszpanii, Francji i Andorze, świadczy usługi dla ponad 2100 klientów z sektora publicznego i prywatnego, którym zaoferowano odpowiednią elastyczność w celu ustalenia kompleksowej oferty usług dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
Program: Projekt Erasmus+
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Co4Tran – 2-gi Learning Activity, Namur – Belgia (3/10/2022 – 7/10/2022)
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Co4Tran – 1-szy Learning Activity, Paryż – Francja (27/06/2022 – 1/07/2022)
Co4Tran – SZKOLENIE NA RZECZ PRZEJŚCIA OD ZATRUDNIENIA WSPOMAGANEGO DO ZATRUDNIENIA NA WOLNYM RYNKU
Program: Projekt Erasmus+
Numer referencyjny: 2021-1-ES01-KA220-VET-
Współpraca między organizacjami i instytucjami w sektorze Kształcenia Zawodowego
Rodzaj działania: Stowarzyszenia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego
Fundusze europejskie: 123 238 EUR
Czas trwania: luty 2022 – luty 2024
Koordynator: Narodowa Konfederacja Specjalnych Ośrodków Zatrudnienia (CONACEE)
Biuro projektu:
Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73
90-558 Łódź
tel. +48 42 307 29 09
Paulina Ciąćka
email: pciacka@wsparciespoleczne.pl
MIĘDZYNARODOWY PROJEKT ERASMUS+
PARTNERSTWO STRATEGICZNE
„JOB COACH DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI“(JOMB)
Międzynarodowy projekt Erasmus+, Partnerstwo Strategiczne „Job Coach dla osób z niepełnosprawnościami“(JOMB), prowadzony jest pod kierownictwem i pod patronatem Grone-Schulen Niedersachsen GmbH.
Projekt rozpoczął się we wrześniu 2015 i zostanie zakończony 31 sierpnia 2018.
Celem projektu jest stworzenie ogólnoeuropejskich standardów szkolenia dla specjalistów
w zakresie doradztwa zawodowego, tj. opracowanie ujednoliconych Europejskich Ram Kwalifikacji (EQF), dedykowanych Trenerom pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
W oparciu o europejskie standardy dotyczące kwalifikacji i wymagań dla zawodu Trenera pracy dla osób z niepełnosprawnościami, określono wymogi dostępu do zawodu, jak również kluczowe kompetencje Trenera. Kolejnym produktem projektu będzie opracowanie podręcznika uzupełniającego, dotyczącego zagadnień związanych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, takimi jak autyzm, niepełnosprawność intelektualna oraz zaburzenia psychiczne.
Projekt opracowania ujednoliconych Europejskich Ram Kwalifikacji (EQF) dla celów szkoleń Trenerów pracy dla osób z niepełnosprawnościami, daje wszystkim zainteresowanym ogromne możliwości. Projekt skierowany jest do Trenerów pracy, jak również do kandydatów na Trenerów pracy dla osób
z niepełnosprawnościami (takich jak pracownicy socjalni, terapeuci zawodowi oraz pracownicy biur pośrednictwa pracy). Pośrednio, projekt będzie przydatny również dla osób z niepełnosprawnościami (np. pracowników socjalnych, pracowników biur zatrudnienia, pracodawców i pracobiorców).
PARTNERAMI PROJEKTU SĄ:
Grone-Schulen Niedersachsen GmbH
gemeinnützig, Projektleader
www.grone.de
Cordaan Foundation
Netherlands
www.cordaan.nl
Grone-Bildungszentrum NRW GmbH
Germany
www.grone.de
Fachhochschule Münster
Germany
www.fh-muenster.de
The Queen’s University of Belfast
United Kingdom
www.qub.ac.uk
Les Genêts d’Or
France
www.lesgenetsdor.org
Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja – Ty – My”
Poland
www.wsparciespoleczne.pl
Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON
Poland
www.ekon.org.pl
ILO 1 – Europejskie Standardy Jakości dla zawodu Trenera pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
ILO 2 – Europejski Profil Kwalifikacji dla zawodu Trenera pracy.
ILO 3 – Międzynarodowa zaadaptowana koncepcja kwalifikacji niezbędnych do wykonywania pracy przez Trenera Pracy dla osób niepełnosprawnych.
ILO 4 – Dostosowane Koncepcje Krajowe
ILO 5 – Wytyczne dotyczące postępowania ze szczególnymi utrudnieniami
ILO 6 – Dodatkowy moduł dla celów szkolenia Trenerów pracy „Postępowanie z różnymi utrudnieniami“
ILO 7 – Słownik fachowy
ILO 8 – Materiały dydaktyczne
ILO 10 – Wytyczne w zakresie realizacji Koncepcji Europejskich
ILO 11 – Wytyczne w zakresie realizacji Koncepcji Krajowych
Trener Pracy dla osób niepełnosprawnych
KOORDYNACJA PROJEKTU I ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA PRODUKT
Grone-Schulen Niedersachsen GmbH
Anna Block
Tel.: 0049 (0) 4165 80370
Mail: a.block@grone.de
www.grone.de
STOWARZYSZENIE WSPARCIESPOŁECZNE „JA-TY-MY”
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73
90-558 Łódź
PROJEKT ERASMUS+
„JOB COACH FOR PEOPLE WITH DISABILITIES”
Europejskie standardy jakości dla zawodu Job Coach dla osób z niepełnosprawnościami.
(pod redakcją: Hanns Rüdiger Röttgers i Caterina Metje, Fachhochschule Münster)
An international project Erasmus+ Strategic Partnerships „Job Coach for People with Disabilities“ (JOMB) is being carried out under the leadership and the auspices of Grone-Schulen Niedersachsen GmbH.
The project started in September 2015 and is to be completed at the end of 31 August 2018.
The aim of the project is to create Europe-wide training standards for professionals in the field of vocational guidance for people with disabilities, i.e., to developing a standardised European Qualification Framework (EQF) for a qualification as „Job Coach for People with Disabilities“.
Based on the European standards for the description of the qualifications and requirements for the profession of a Job Coach for people with disabilities, access requirements for this profession as well as the key competencies for Job Coaches are defined. Another product of the project is a supplementary learning-handbook on dealing with specific disabilities, such as autism, intellectual disability, and mental health issues.
This project for the development of a standardized European qualification framework for the training of Job Coaches for people with disabilities brings great opportunities for all involved. The project is targeted to meet the needs of those already actively involved in training Job Coaches and aspiring Job Coaches for people with disabilities (i.e. social workers, employment therapists and employees in employment agencies, ). Indirectly, the project serves people with disabilities (e.g. social workers, employment officers, employers and employees).
Międzynarodowy projekt Erasmus + „Job Coach dla osób z niepełnosprawnościami” jest realizowany pod kierownictwem i auspicjami Fachhochschule Münster.
Podstawą produktu są wyniki badań w krajach partnerów projektu, którzy wspierali rozwój produktu.
Europejskie standardy jakości dla zawodu job coach dla osób z niepełnosprawnościami
ILO 1 – European Qualitystandards for the profession JobCoach for dissabled people
ILO 2 – European Qualification profile for the JobCoach
ILO 3 – European-wide uniform qualification concept for further training
ILO 4 – National adapted concepts
ILO 5 – Guideline for handling witg specific handicaps
ILO 6 – Addional module for further training for JobCoaches „Handling with different handicaps“
ILO 7 – Expert glossary
ILO 8 – Teaching and learning materials
ILO 10 – Guideline for European implementation of the concept
ILO 11 – Guideline for national implementation of the concept
Koordynator projektu
Grone-Schulen Niedersachsen GmbH
Anna Block
Tel.: 0049 (0) 4165 80370
Mail: a.block@grone.de
www.grone.de
Odpowiedzialny za produkt
Fachhochschule Münster
Prof. Dr. Hans Rüdiger Röttgers
Tel.: 0049 (0) 251 8365 818
Mail: roettgers@fh-muenster.de
www.fh-muenster.de
STOWARZYSZENIE WSPARCIESPOŁECZNE „JA-TY-MY”
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73
90-558 Łódź