Centrum Usług Środowiskowych
Poddębice
- CUŚ Poddębice
Projekt „Centrum Usług Środowiskowych „JA-TY-MY” dla powiatu poddębickiego”
realizowany w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027
Realizowany projekt ma na celu zwiększenie samodzielności oraz zdolności do uczestniczenia w życiu społecznym, zawodowym, edukacyjnym 68 osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu poprzez kompleksowe rozwijanie usług służących zaspokojeniu rosnących potrzeb.
Odbiorcami projektu mogą zostać mieszkańcy powiatu poddębickiego, których stan zdrowia lub niepełnosprawność wymaga pomocy osób trzecich. Projekt realizowany w okresie: 10.2023r. do 12.2026r.
W ramach projektu realizowane zostaną usługi:
1. Praca socjalna
polegająca na rekrutacji uczestników do projektu oraz opracowaniu Indywidualnej Ścieżki Wsparcia. Korzystanie z tej formy pomocy ma na celu poprawę jakości życia poprzez podejmowanie różnych działań na korzyść uczestnika w celu wyrównania jego szans na pomyślny bieg życia. W tym zadaniu przewidziany jest udział Partnera (Gmina Uniejów).
2. Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania
mają na celu zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz w miarę możliwości również zapewnienie kontaktu z otoczeniem. Usługa przeznaczona jest dla 26 Uczestników w średnim wymiarze 40h miesięcznie. W tym zadaniu przewidziany został udział Partnera (Gmina Uniejów). Usługa jest częściowo odpłatna.
3. Sąsiedzkie Usługi Opiekuńcze
są przeznaczone dla 6 uczestników, którzy są osobami samotnymi. Wsparcia mogą udzielać osoby zaufane, nie będące członkiem rodziny uczestnika, które nie posiadają kwalifikacji opiekuna. Usługa jest częściowo odpłatna.
4. Specjalistyczne Usługi opiekuńcze
w miejscu zamieszkania to usługa opiekuńcza w miejscu zamieszkania dla 12 uczestników w średnim wymiarze 40 h miesięcznie. Usługa jest przeznaczona dla osób, które ze względu na swoje schorzenia wymagają dodatkowo specjalistycznej opieki, takiej jak: specjalisty ds. ćwiczeń usprawniających realizującego zalecenia fizjoterapeutyczne, czy też logopedy. Usługa jest częściowo odpłatna.
5. Asystenckie Usługi Opiekuńcze
przeznaczone są dla 24 uczestników w średnim wymiarze 30h miesięcznie. Usługa dedykowana jest osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zadaniem asystenta jest pomoc uczestnikowi w zadaniach życia codziennego i przygotowania go do jak największej samodzielności życiowej. Asystent może również pomagać osobie w realizowaniu zadań zawodowych lub pomagać w edukacji. Usługa jest częściowo odpłatna.
6. Usługi teleopiekuńcze
polegające na przekazaniu opaski telemedycznej, która posiada geolokalizator, monitoruje funkcje życiowe oraz umożliwia szybkie wezwanie służb ratunkowych. W okresie trwania projektu opłacony zostanie abonament, dlatego usługa będzie bezpłatna dla 34 uczestników.
7. Wsparcie towarzyszące:
a) usługi zapewnienia posiłków – dostawa dwudaniowego obiadu do miejsca zamieszkania uczestnika w dniach roboczych.
Usługa częściowo odpłatna
b) usługi transportu osobowego – pozwala na przełamanie barier komunikacyjnych, umożliwiając uczestnikom bezpłatny dojazd
do placówek medycznych czy urzędów
c) usługi sprzątające – zawiera w sobie mycie okien, fug i inne dogłębne sprzątanie, którego nie mogą zostać zrealizowanie
w trakcie trwania usługi opiekuńczej. Usługa jest częściowo odpłatna.
d) usługi naprawcze – drobne prace naprawcze w miejscu zamieszkania typu: wymiana żarówek, wymiana uszczelki, dokręcenie śrub.
Usługa jest częściowo odpłatna.
e) usługi gospodarcze – np. noszenie węgla, koszenie trawnika, przycinanie gałęzi, odśnieżanie itp.
Usługa jest częściowo odpłatna.
Dodatkowo w ramach projektu realizowane będą zadania Partnera (PCPR) takie jak:
– Poradnictwo specjalistyczne (prawne, psychologiczne, socjalno-bytowe) przeznaczone również dla opiekunów faktycznych
– Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego i wspomagającego.
Projekt realizowany i dofinansowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, Priorytetu FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem” Działania FELD.07.09 „Usługi społeczne i zdrowotne”.
W przygotowaniu…
Paulina Ciąćka
koordynator projektu
tel. 733 440 885
email: pciacka@wsparciespoleczne.pl
Natalia Jóźwiak
pracownik socjalny
tel. 42 307 29 09 wew. 4
Biuro projektu:
Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „Ja-Ty-My”
ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73
90-558 Łódź
Biuro regionalne:
ul. Łęczycka 13/15
99-200 Poddębice
godziny: 8:00-16:00
tel. 42 307 29 09