WTZ Sochaczew
- WTZ Sochaczew
Warsztat Terapii Zajęciowej Ja-Ty-My jest placówką, która daje osobom z niepełnosprawnościami niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej dla 50 pełnoletnich osób z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, zamieszkujących teren powiatu sochaczewskiego – miasto Sochaczew, gminy Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Teresin, Iłów, Rybno, Sochaczew.
Celem istnienia Warsztatu jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do podjęcia pracy zawodowej poprzez terapię zajęciową, w tym rehabilitację społeczną, zawodową i integrację społeczną.
Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika. W programie określa się formy i zakres rehabilitacji, metody i zakres nauki umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, umiejętności zawodowych, które pozwalają uczestniczyć w szkoleniu zawodowym albo podjąć pracę. Określone są także formy współpracy z rodziną lub opiekunami, planowane efekty rehabilitacji oraz osoby odpowiedzialne za realizację programu rehabilitacji.
Szeroki program rehabilitacyjny dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników. Kreatywnie rozwijają swoje zainteresowania twórcze, plastyczne, muzyczne, obsługi komputera i Internetu, uczą się efektywnie spędzać wolny czas. W warsztacie funkcjonuje 10 pracowni terapeutycznych – krawiecko-rękodzielnicza, tkacka, techniczno-wikliniarska, galanterii drzewnej, plastyczna, rękodzieła, komputerowa, gospodarcza i 2 pracownie ogólnorozwojowe. Uczestnicy nawiązują bliskie relacje i przyjaźnie, dzięki czemu nie czują się samotni. W warsztacie prowadzony jest również trening ekonomiczny i zajęcia usprawniające. Mamy 2 busy dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami i wykorzystujemy je do dowożenia uczestników na zajęcia.
Placówka znajduje się nowo wybudowanym budynku, dostosowanym do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest wyposażona jest w profesjonalny sprzęt do zajęć terapeutycznych i ruchowych. Placówka organizuje różne imprezy okolicznościowe i wyjazdy, które integrują społeczność Warsztatu oraz społeczność lokalną.
Kandydatem na Uczestnika może być osoba, która spełnia następując warunki:
– ukończyła 18 lat
– mieszka na terenie powiatu ciechanowskiego
– posiada orzeczenie o stopniu umiarkowanym lub znacznym niepełnosprawności
– posiada w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności wskazanie do terapii zajęciowej
Osoba zainteresowana przyjęciem do Warsztatu przedkłada następujące dokumenty:
– podanie
– aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej
– posiadaną dokumentację medyczną, psychologiczną, świadectwa szkolne itp.
Zgłoszenie wraz z wymaganą dokumentacją należy złożyć osobiście Kierownikowi Warsztatu.
Zgłoszenie do Warsztatu może złożyć osoba niepełnosprawna zainteresowana przyjęciem lub opiekun w towarzystwie zainteresowanej osoby niepełnosprawnej.
Po złożeniu wymaganych dokumentów, w przypadku braku wolnego miejsca w Warsztacie Uczestnik zostaje wpisany na listę osób oczekujących na przyjęcie do Warsztatu.
Kierownik WTZ
Piotr Pętlak
Pracownik administracyjno-biurowy
Marta Czerwińska-Golonka
Instruktorzy Terapii Zajęciowej:
Ryszard Berent
Dorota Białkowska
Barbara Derda
Danuta Dziadura
Mariola Florkowska
Marcin Hugo-Bader
Anetta Jakubowska
Tomasz Kijoch
Teresa Kujawa
Klaudia Orych
Sylwia Sejdak
Kadra pomocnicza:
Piotr Chmielewski
Andrzej Ciura
Elżbieta Okraska
Anna Socha
Mateusz Wojciechowski